Przyjazd
15 września 2019
Wyjazd
16 września 2019

Wszystko o Szczyrku

Szczyrk to miasteczko turystyczne położone w województwie śląskim, w Beskidzie Śląskim, w dolinie rzeki Żylicy, u podnóży gór Klimczok (1119 m n.p.m.) i Skrzyczne (1257 m n.p.m.).

Historia Szczyrku

Choć trudnym jest określenie jednoznacznej daty pojawienia się osadników w dolinie rzeki Żylicy, to z pewnością było to nie później niż w XVI wieku. Świadczy o tym chociażby dokonany w 1630 roku pierwszy spis ludności na rzecz podatków kościelnych.

W latach 30-tych XVII wieku osada liczyła około 100 mieszkańców, na co dzień trudniących się rolnictwem. W późniejszych latach, w związku z przesunięciem się osadnictwa w kierunku gór, również i pasterstwem (w tym także wytwarzaniem sukna z owczej wełny) oraz produkcją drewna (m.in. szyndzieli). M.in. to właśnie od szczyrkania dzwonków zawieszonych na szyjach pasących się na halach owiec Szczyrk zawdzięcza swoją nazwę. 

Z biegiem lat zaczęto rozwijać również inne formy gospodarki. W XVIII wieku ich kierunek wyznaczyła współpraca z Górnym Śląskiem polegająca na dostarczaniu produktów dla tamtejszego hutnictwa.

Mieszkańcy Szczyrku w XIX wieku podejmowali się pracy zarówno w prowadzonej na szeroką skalę wycince pobliskich lasów, jak i przy budowie młynów wodnych i tartaków, produkcji wyrobów z drewna oraz w pobliskich ośrodkach przemysłowych, tj. Bielsko i Biała.

Okres po I wojnie światowej to dla Szczyrku czas dużych inwestycji, przede wszystkich w infrastrukturę turystyczną (hotele, schroniska, restauracje, skocznie oraz stoki narciarskie). W 1924 roku powstało pierwsze schronisko na Skrzycznem, w 1927 na Klimczoku i na Przełęczy Salmopolskiej, a w latach 40-tych XX wieku skocznia Skalite.

Po II wojnie światowej rozwój Szczyrku przybrał na tempie. Z każdym rokiem rosła popularność Szczyrku jako miejscowości jednocześnie kojarzonej z wypoczynkiem i sportami zimowymi, plasując go w czołówce górskich miejscowości turystycznych województwa śląskiego. Za popularnością szły również kolejne inwestycje. W 1959 roku powstała krzesełkowa kolej linowa na Skrzyczne, a w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych XX wieku, kolejne obiekty o charakterze uzdrowiskowym i wypoczynkowym, w tym także Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo.

1. stycznia 1973 roku Szczyrkowi nadano prawa miejskie.

Co warto zobaczyć w Szczyrku?

Największymi atutami tego miejsca są niepowtarzalny klimat, a także różnorodne możliwości aktywnego wypoczynku. To tutaj znajduje się najwięcej w Polsce tras narciarskich i rowerowych.

Najpopularniejsze atrakcje turystyczne Szczyrku to m.in.:

 

Użyte materiały źródłowe:

Serwis internetowy Beskid Śląski, Historia i zabytki Szczyrku, http://beskidslaski.pl/historia-szczyrku/, Data odczytu: 2018.07.10

Przewodnik "W 7 dni dookoła Szczyrku" wydawany przez Miasto Szczyrk, edycja 2018


Skorzystaj z promocyjnych pakietów!Newsletter

Dzięki powiadomieniom możesz otrzymywać wyjątkowe oferty specjalne jako pierwszy.
Bądź zawsze na bieżąco.

Czytaj więcej

Nota informacyjna