Pomnik Pamięci Więźniów KL Auschwitz

Szczyrk

Niedaleko centrum Szczyrku, w Parku Zwierzynieckim, stoi pomnik poświęcony pamięci 10 więźniów KL Auschwitz utraconych w tym miejscu podczas okupacji. To miejsce, obok którego nie można przejść obojętnie.

Pomnik Pamięci Więźniów KL Auschwitz w Szczyrku w lecie

Pomnik Pamięci Więźniów KL Auschwitz (również: Pomnik w Zwierzyńcu) to szczególne miejsce na turystycznej mapie Szczyrku. Znajduje się na terenie Parku Zwierzynieckiego (w latach 30 XX wieku zwanego również Parkiem Zdrojowym), w niedalekiej odległości od centrum miasta.

Nazwa parku wywodzi się od ogrodu zoologicznego, który funkcjonował na tych terenach przed wieloma laty. Między innymi dlatego owy pomnik posiada drugą nazwę, tj. pomnik w Zwierzyńcu.

Historia pomnika ufundowanego przez mieszkańców Szczyrku związana jest bezpośrednio z wydarzeniami, jakie miały tutaj miejsce w okresie II wojny światowej. Kosztowna pomyłka - tak w dużym skrócie można opisać to, co wydarzyło się w 1943 roku na szczyrkowskiej ziemi.

Pomnik w Zwierzyńcu w Szczyrku

Mgr inż. Jarosław Kriż, ówczesny szczyrkowski leśniczy, został omyłkowo postrzelony przez partyzantów. Choć poszkodowany nie żywił urazy do sprawców czynu, to miejscowe struktury okupacyjne wykorzystały ten fakt i podjęły działania odwetowe. 13 marca 1943 roku zwieziono tutaj 5 więźników obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i publicznie stracono. Egzekucję wykonali inni więźniowie KL Auschwitz, pod kierownictwem szefa miejscowego NSDAP - Henryka Zendlera.

Celem zastraszenia lokalnej ludności cywilnej, rok później, w podobny sposób, stracono kolejnych 5 więźniów.

Aby upamiętnić oba wydarzenia i bestialsko zamordowanych więźniów oświęcimskiego obozu koncentracyjnego, 2 października 1948 roku odsłonięto Pomnik Pamięci Więźniów KL Auschwitz.

Newsletter

Dzięki powiadomieniom możesz otrzymywać wyjątkowe oferty specjalne jako pierwszy! Bądź zawsze na bieżąco.

Nota informacyjnaCzytaj więcej

Dziękujemy za wizytę!

Zapraszamy do nas ponownie. Codziennie nowe informacje i promocje specjalnie dla Ciebie!

Masz otwarte zamówienie w panelu rezerwacji.