Pomnik Pamięci Więźniów KL Auschwitz

Szczyrk

Niedaleko centrum Szczyrku, w Parku Zwierzynieckim, stoi pomnik poświęcony pamięci 10 więźniów KL Auschwitz utraconych w tym miejscu podczas okupacji. To miejsce, obok którego nie można przejść obojętnie.

Pomnik Pamięci Więźniów KL Auschwitz w Szczyrku w lecie

Pomnik Pamięci Więźniów KL Auschwitz (również: Pomnik w Zwierzyńcu) to szczególne miejsce na turystycznej mapie Szczyrku. Znajduje się na terenie Parku Zwierzynieckiego (w latach 30 XX wieku zwanego również Parkiem Zdrojowym), w niedalekiej odległości od centrum miasta.

Nazwa parku wywodzi się od ogrodu zoologicznego, który funkcjonował na tych terenach przed wieloma laty. Między innymi dlatego owy pomnik posiada drugą nazwę, tj. pomnik w Zwierzyńcu.

Historia pomnika ufundowanego przez mieszkańców Szczyrku związana jest bezpośrednio z wydarzeniami, jakie miały tutaj miejsce w okresie II wojny światowej. Kosztowna pomyłka - tak w dużym skrócie można opisać to, co wydarzyło się w 1943 roku na szczyrkowskiej ziemi.

Pomnik w Zwierzyńcu w Szczyrku

Mgr inż. Jarosław Kriż, ówczesny szczyrkowski leśniczy, został omyłkowo postrzelony przez partyzantów. Choć poszkodowany nie żywił urazy do sprawców czynu, to miejscowe struktury okupacyjne wykorzystały ten fakt i podjęły działania odwetowe. 13 marca 1943 roku zwieziono tutaj 5 więźników obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i publicznie stracono. Egzekucję wykonali inni więźniowie KL Auschwitz, pod kierownictwem szefa miejscowego NSDAP - Henryka Zendlera.

Celem zastraszenia lokalnej ludności cywilnej, rok później, w podobny sposób, stracono kolejnych 5 więźniów.

Aby upamiętnić oba wydarzenia i bestialsko zamordowanych więźniów oświęcimskiego obozu koncentracyjnego, 2 października 1948 roku odsłonięto Pomnik Pamięci Więźniów KL Auschwitz.

Lokal gastronomiczny dla rowerzystów

Lokal gastronomiczny dla rowerzystów

Odwiedź Grill Bike Bar - pierwszy i jedyny w Szczyrku lokal gastronomiczny dla rowerzystów!

Noclegi w Szczyrku

Tanie noclegi w Szczyrku

Jeżeli szukasz pokoi do wynajęcia w Szczyrku to koniecznie sprawdź ofertę pakietową zakwaterowania w naszym obiekcie!

Newsletter

Dzięki powiadomieniom możesz otrzymywać wyjątkowe oferty specjalne jako pierwszy! Bądź zawsze na bieżąco.

Nota informacyjnaCzytaj więcej

Dziękujemy za wizytę!

Zapraszamy do nas ponownie. Codziennie nowe informacje i promocje specjalnie dla Ciebie!

Masz otwarte zamówienie w panelu rezerwacji.