Kompleks skoczni narciarskich Skalite

Szczyrk

Kompleks skoczni narciarskich "Skalite" to jedna z największych atrakcji turystycznych Szczyrku. Organizowane są na niej najważniejsze zawody o randze krajowej i międzynarodowej.

skocznia narciarska zimą w Szczyrku

Kompleks skoczni narciarskich "Skalite" to jedna z największych atrakcji turystycznych Szczyrku. Od wielu lat organizowane są nań najważniejsze zawody o randze krajowej i międzynarodowej. Pierwsze odbyły się już 14 lutego 1937 roku. Ich organizatorem był WKS Bielsko-Biała.

Historia obiektu

Historia kompleksu skoczni narciarskich "Skalite" sięga lat 40. XX wieku. Początkowo istniała jedynie jedna skocznia. Powstała w 1937 roku i umożliwiała osiąganie skoków na odległość do 40 metrów. Przed 24. narciarskimi Mistrzostwami Polski, a jednocześnie po zakończeniu II wojny światowej w 1949 roku, skocznia została przebudowana, dając zawodnikom możliwość oddawania skoków o długości nawet 70 metrów. 20 lat później, w latach 70. XX wieku skocznię ponownie przebudowano, jednak tym razem na wzór skoczni olimpijskiej Holmenkollen.

W niezmienionej postaci uskuteczniano na niej treningi i zawody aż do zbliżających się Mistrzostw Świata Juniorów w lutym 2008 r. Wówczas, w latach 2007-2008 skocznię poddano ponownej przebudowie, po której punkt konstrukcyjny wynosił już 95 metrów (rozmiar HS 106). Za ciekawostkę może posłużyć fakt, iż pierwszy skok na nowo wyremontowanej skoczni oddał nieoficjalnie Piotr Żyła, uzyskując odległość aż 102 metrów!

Na przełomie lat 2008 i 2009 dobudowano nową skocznię o punkcie kontrukcyjnym K70 (HS-77). Znalazła się tuż obok skoczni głównej. Pierwszymi zawodami nań rozegranymi był Lotos Cup. Te wciąż odbywają się w sezonie zimowym w Szczyrku.

W lipcu 2010 roku, podczas kolejnych Mistrzostw Polski w skokach narciarskich, nastąpiło uroczyste otwarcie kolejnej skoczni wchodzącej w skład kompleksu skoczni narciarskich "Skalite". Najmłodsza skocznia jest jednocześnie najmniejszą w Szczyrku. Jej punkt K znajduje się na 40 metrze. 

Kompleks skoczni narciarskich w Szczyrku w lecie

Wydarzenia na skoczni Skalite

Na Skalitem, zarówno zimą jak i latem, regularnie odbywają się treningi polskiej kadry skoczków oraz oficjalne zawody w skokach narciarskich.

Wśród najważniejszych zawodów należy wymienić m.in.:

  • FIS Cup w skokach narciarskich (Puchar FIS)
  • Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
  • Lotos Cup
  • Letnie Grand Prix w skokach narciarskich

Na obiekcie trenują zawodnicy zrzeszeni w klubie narciarskim Centralnego Ośrodku Sportu Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.

Więcej informacji na temat wydarzeń organizowanych na kompleksie skoczni narciarskich Skalite w Szczyrku można znaleźć w zakładce Wydarzenia.

Lokalizacja skoczni Skalite

Kompleks skoczni narciarskich Skalite zlokalizowany jest przy ul. Sportowej w Szczyrku.

Noclegi w pobliżu kompleksu skoczni Skalite

Istnieje wiele miejsc, w którym można zarezerwować nocleg w pobliżu kompleksu skoczni narciarskich Skalite. Jednym z miejsc oferujących kompleksowy pobyt w Szczyrku (zakwaterowanie z wyżywieniem i lokalnymi atrakcjami) jest Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo w Szczyrku.

Nasz obiekt znajduje się zaledwie 1,9 km od niniejszej atrakcji turystycznej.

W Orlim Gnieździe można skorzystać z ofert pakietowych oraz tradycyjnej rezerwacji pokoi na doby.

Rezerwacje oraz pytania dotyczące dostępności miejsc przyjmowane są:

Gdzie zjeść w pobliżu skoczni Skalite?

W pobliżu kompleksu skoczni Skalite znajduje się wiele restauracji, barów, kawiarni, cukierni oraz lokali oferujących usługi gastronomiczne typu fast-food. Na otwarcie czeka restauracja & pub Sun 'N Snow (zapraszamy do jej polubienia na Facebooku: KLIKNIJ TUTAJ).

Wielu turystów i mieszkańców Szczyrku chętnie korzysta z naszej oferty gastronomicznej:

Lokal gastronomiczny dla rowerzystów

Lokal gastronomiczny dla rowerzystów

Odwiedź Grill Bike Bar - pierwszy i jedyny w Szczyrku lokal gastronomiczny dla rowerzystów!

Pyszne jedzenie na dowóz i wynos!

Pyszne jedzenie na dowóz i wynos w Szczyrku

Zamawiaj jedzenie na dowóz i wynos prosto z Sun'Snow - szczyrkowskiej restauracji dla aktywnych!

Newsletter

Dzięki powiadomieniom możesz otrzymywać wyjątkowe oferty specjalne jako pierwszy! Bądź zawsze na bieżąco.

Nota informacyjnaCzytaj więcej

Dziękujemy za wizytę!

Zapraszamy do nas ponownie. Codziennie nowe informacje i promocje specjalnie dla Ciebie!

Masz otwarte zamówienie w panelu rezerwacji.